Czym różni się grafika rastrowa od wektorowej?

 Formaty plików graficznych dzielimy na dwie grupy: wektorowe i rastrowe. Wektorowe to format bezstratnej grafiki. Można ją powiększać bez utraty jakości, a jej krawędzie zawsze będą ostre. Rastrowy format to grafika stratna, czyli podczas powiększania tracimy ostrość krawędzi. Fotografie jpg i png są to grafiki rastrowe. Rozpoznamy to po zauważalnych pikselach.

 

Grafika wektorowa

Definiując pojęcie grafiki wektorowej należy podkreślić, że opiera się ona głównie na krzywych i kształtach, które są matematycznym zapisem pewnych układów, proporcji i odległości między elementami. Pozwala to na skalowanie plików bez utraty jakości. Grafikę wektorową określamy jako najlepszy rodzaj grafiki do projektowania materiałów firmowych, przygotowywaniu plików ekranowych lub do druku.

Formaty wektorowe

Pliki wektorowe są ratunkiem dla różnych projektów. Od małych wizytówek po duże billboardy. Format ten określamy jako najlepszą grupa plików do wydrukowania. Edycja wymaga profesjonalnego oprogramowania, zwykle Adobe Illustrator, Sketch, Figma, które pozwalają na dowolne przekształcanie lub przesuwanie obiektów w projekcie. Pliki wektorowe nazywamy  „plikami w krzywych”. Elementy składające się na projekt zbudowane są w oparciu o kontury, które program dokładnie odczytuje i zapamiętuje jako kształty, dzięki czemu można łatwo tworzyć niestandardowe wydruki. Szablony oparte na skomplikowanych czcionkach i kształtach muszą być wyposażone w logo wektorowe.

Najczęściej spotykanymi formatami plików wektorowych są PDF, AI, SVG czy EPS.

.PDF – Portable Document Format – jeden z najpopularniejszych i najbardziej znanych formatów plików. Bardzo wygodny sposób prezentacji katalogów, dokumentów, ofert i cenników. Służy do skanowania dokumentów i plików tekstowych. Umożliwia szybkie przeglądanie i odczytywanie informacji.

.AI — Adobe Illustrator Artwork — Ten typ formatu jest używany głównie przez grafików i projektantów. Pliki zawierające informacje o źródle – w tym szczegółowe informacje o kolorach, fontach, warstwach i wcześniej dodanych filtrach czy efektach. Warto utrzymać porządek w nazwach wprowadzanych warstw oraz w odpowiedni sposób grupować obiekty. Ten typ pliku graficznego wymaga oprogramowania – Adobe Illustrator.

.SVG – Scalable Vector Graphics – typ pliku graficznego używany głównie na stronach internetowych. SVG przechowuje grafikę jako kod, co umożliwia programistom łatwą edycję plików poprzez usuwanie poszczególnych linii kodu i dodawanie nowych. Każdy element projektu jest zapisywany jako osobna grupa, dzięki czemu możliwe jest tworzenie prostych animowanych grafik.

.EPS — Encapsulated PostScript — format umożliwiający zapisywanie jednostronicowych plików graficznych. Nie zalecamy wysyłania otwartych plików za pomocą tego, ale istnieje taka możliwość. Ponadto format nie jest specyficzny dla aplikacji, obsługuje go większość programów graficznych.

Grafiki rastrowe

Najprostsza definicja grafiki rastrowej brzmi: przedstawienie obrazu w prostokątnej siatce pikseli o zadanych wymiarach. Najbardziej charakterystyczną cechą tego typu grafiki jest możliwość zmiany jej rozmiaru – zarówno pomniejszenia, jak i powiększenia – co wpływa na jakość i zawartość pliku. Jeśli zmniejszymy plik, piksele zostaną „ściśnięte” — jest to więc oddalenie. Z drugiej strony, kiedy je zwiększysz, rozciągają się i tym samym rozmazują obraz. W większości przypadków ten typ pliku graficznego jest używany do przechowywania obrazów w formacie cyfrowym.

Formaty rastrowe

Główną zaletą plików rastrowych jest możliwość ich podglądu bez konieczności korzystania z dodatkowego profesjonalnego oprogramowania. Wielu użytkowników powszechnie używa tych formatów.   

 

Warto jednak podkreślić, że kluczową rolę odgrywa tutaj ich rozdzielczość. Jeśli plik zostanie zmniejszony, będzie rozmazany i będzie miał widoczne piksele po powiększeniu. Zjawisko to nazywamy kompresją stratną. Bardzo często widzisz ten efekt, gdy wysyłasz zdjęcia przez komunikatory. 

 

Formaty rastrowe są szczególnie wrażliwe na wpływy zewnętrzne. Dlatego zalecamy korzystanie z programów archiwizujących, czyli tworzenie „paczki” plików. Skompresowany plik w formacie .rar lub .zip obejmuje kompresję bezstratną. 

Chcesz zachować jakość swoich plików? Korzystać będziesz z pierwszej opcji, ale jeśli dokument zajmuje zbyt dużo miejsca, lepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie go za pomocą kompresji stratnej. Archiwizacja plików jest bardzo przydatnym narzędziem przy przesyłaniu dużych ilości danych.

Najpopularniejszymi formatami plików rastrowych są: GIF, PNG, JPG, PSD lub TIFF.

.GIF — Graphics Interchange Format — Format używany do zapisywania plików grafiki rastrowej w obrazach zawierających do 256 kolorów. Możesz zapisywać w nim animacje i pliki statyczne. Używany głównie do zapisywania GIFów.

.PNG – Graphics Interchange Format – określamy następcą formatu GIF. Pozwala na zapisywanie plików w 256 jak i 16 milionach kolorów. Używane, gdy ważna jest mała waga pliku przy zachowaniu wysokiej jakości.

.JPG (czasami także .JPEG) – Joint Photographic Experts Group – Jeden z najpopularniejszych i najwygodniejszych formatów do szybkiego przesyłania zdjęć w mediach społecznościowych lub pocztą elektroniczną. Takie pliki można łatwo przeglądać na komputerze i telefonie, ponieważ nie wymagają dodatkowych programów.

.PSD — dokument programu Photoshop — domyślny format pliku powiązany z programem Adobe Photoshop. Możesz zapisać plik rastrowy o maksymalnym rozmiarze 300 000 x 300 000 px i maksymalnej wadze 2 GB. Te typy plików są zwykle plikami otwartymi.

.TIFF – Tagged Image File Format – format umożliwiający nakładanie na niego różnych warstw, ścieżek i efektów. Bardzo często używany do przesyłania spłaszczonych wersji projektów (plakatów lub billboardów). Format nie jest przypisany do konkretnego programu, dzięki czemu odtworzysz go w większości aplikacji.

Już wiesz, czym się różni grafika wektorowa od rastrowej. Dlatego możemy przejść do krótkiego podsumowania. 

Obrazy rastrowe składają się z wielu maleńkich pikseli, podczas gdy obrazy wektorowe powstały przy użyciu ścieżek matematycznych. Grafikę rastrową wykorzystuje się do retuszowania i edycji zdjęć fotograficznych oraz do tworzenia projektów na potrzeby Internetu, gdzie formaty projektowanych reklam są niewielkie. 

Natomiast grafikę wektorową wykorzystuje się często w projektach, które idą do druku. Coraz częściej stosujemy ją również na stronach internetowych w postaci ikonek, fontów czy mikroanimacji.

Potrzebujesz pomocy przy stworzeni odpowiedniej grafiki do Twoich potrzeb? Skontaktuj się z nami!

Podobne artykuły

Nie chcesz niczego przegapić?

Najnowsze wpisy, porady
i materiały prosto na Twój e-mail