Jak zoptymalizować stronę?

Na czym polega optymalizacja strony www? Jak zoptymalizować stronę samodzielnie? Które rozwiązania są najskuteczniejsze? Jak przyśpieszyć ładowanie stron internetowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie. 

Na widoczność strony www w wyszukiwarce ma wpływ odpowiednia optymalizacja tzn.: należy dostosować stronę tak, aby znalazła się ona na jak najlepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak zoptymalizować stronę i w jaki sposób zrobić to efektywnie. Podczas dostosowywania strony www należy pamiętać o zachowaniu warunków oraz zasad, jakie dana wyszukiwarka narzuca użytkownikom.  

 

Co podlega optymalizacji?

 • elementy budowy strony
 • treści zamieszczone na stronie

 

Jak przyśpieszyć ładowanie stron internetowych?

Aby nasza strona była atrakcyjna i chętnie odwiedzana, należy nie tylko wypełnić ją wysokiej jakości treścią, ale także zadbać, żeby od technicznej strony zachęcała do odwiedzania. Jak zatem przyspieszyć stronę internetową?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zoptymalizować stronę, warto najpierw dowiedzieć się, co jej “dolega:. W sieci znajdziemy wiele programów, które pomogą nam ocenić szybkość ładowania naszej witryny oraz pokażą problemy, które należy rozwiązać, aby poprawić jej wydajność.

Jednym z prostszych narzędzi, dostępnym w przeglądarce Google Chrome, jest Lighthouse. Znajdziemy je po włączeniu trybu dla deweloperów przy pomocy przycisku „F12”. To proste narzędzie nie tylko odpowie nam na pytanie, jak przyspieszyć stronę internetową, ale także pokaże realną szybkość, z jaką nasza witryna działa. Co więcej, uwagi, które wysyła nam Lighthouse dotyczą także dostępności naszej strony oraz danych na temat SEO. Ponadto do każdego błędu dostaniemy krótkie instrukcje, jak szybko rozwiązać problem.

Jak przyśpieszyć ładowanie stron internetowych? Na to pytanie odpowie nam także narzędzie od Google PageSpeed Insights. Wystarczy podać adres naszej strony internetowej, a po chwili dostaniemy informację o tym, jakie mamy problemy lub błędy, które wydłużają czas ładowania się strony. Google PageSpeed Insights poddaje analizie zawartość naszej witryny, dzięki czemu wyświetla także propozycje, jak zwiększyć wyświetlenia na naszej stronie www.

Warto także dodać, że jeśli używamy Google Analytics i mamy wprowadzony w kod naszej strony „tag”, to z łatwością przeanalizujemy szybkość działania naszej witryny. Dodatkowo można sprawdzić również, jakie urządzenie poradzi sobie z wczytywaniem naszej strony internetowej. Co więcej, Google Analytics podaje także wytyczne z Google PageSpeed Insights, które pomogą nam ustalić, jak zoptymalizować stronę naszej działalności.

Jakie działania należy podjąć, aby zoptymalizować stronę?

1. Treść 

Podczas przygotowywania treści na stronę należy zwrócić uwagę na:

 • przygotowanie odpowiednich słów kluczowych, na które chcesz się pozycjonować
 • powiązanie treści z tytułem
 1. Grafiki

Niezwykle istotną kwestią są również grafiki, które znajdują się na stronie. Podczas przygotowywania zdjęć na stronę warto pamiętać o:

 • odpowiedniej wadze  
 • właściwej kompozycji  
 • implementacji ramek bądź tła za pomocą CSS 
 • łączeniu grafik w celu zmniejszenia liczby żądań HTTP;
 • stosowaniu opisów pod zdjęciami  
 • unikaniu automatycznego nazewnictwa zdjęć
 • umieszczaniu opisów pod zdjęciami 

 

3. Linkowanie 

Na pozycję w wynikach wyszukiwania ma ogromny wpływ linkowanie wewnętrzne. Linki wewnętrzne umożliwiają użytkownikom i robotom wyszukiwarek dotarcie do innych podstron.  

 • ilość linków wpływa na optymalizację (im więcej, tym lepiej) 
 • prowadzisz użytkownika do kolejnych stron 

 

4. Adres URL

Adresy URL powinny być czytelne dla użytkownika, tzn. użytkownik powinien widzieć, na jaką stronę zostanie przekierowany. W adresach URL:

 • nie zamieszcza się polskich znaków np. Ś, Ź, Ń  oraz znaków specjalnych np. $, #,!.  
 • należy stosować odpowiednią ilość znaków (tekst nie może być zbyt długi)

5. Pomoc

Jeśli uważasz, że optymalizacja jest tematem, w którym średnio się czujesz, to warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

Sprawdź naszą ofertę!

Kategorie

Podobne artykuły

Nie chcesz niczego przegapić?

Najnowsze wpisy, porady
i materiały prosto na Twój e-mail