Gutenberg – WordPress ma nowy edytor!

Osobą, która z pewnością przyczyniła się do popularyzacji czytelnictwa był Jan Gutenberg, gdyż stworzył pierwszą przemysłową metodę druku. Stąd właśnie wzięła się nazwa nowego edytora treści, który został dodany do Wordpressa w najnowszej aktualizacji. Twórcy w ten sposób oddali hołd wynalazcy. 

 Wordpress Gutenberg

Stary edytor tekstu 

Edytor, który obecnie jest używany w Wordpressie istnieje od wersji 1.0 i od tego czasu nie zmienił się w ogóle (obecna wersja to 4.9.8). Z tego powodu jest on przestarzały i nie ma podstawowych opcji, które pomagają w łatwym ułożeniu elementów np. w kolumnach. Do tej pory musieliśmy używać wtyczek, które rozszerzają możliwości edytora o te opcje, jednak nie ma już takiej potrzeby. 

Gutenberg – Wordpress nigdy nie miał tak ładnego edytora 

Nowy edytor podstron to wygoda i prostota, ale przede wszystkim nowoczesność. Wystarczy na niego spojrzeć, aby stwierdzić, że teraz edytor pasuje swoim wyglądem do stron internetowych, które tworzymy dla naszych Klientów.  

 gutenberg

Dodatkowe atuty Gutenberga, na które trzeba zwrócić uwagę to: 

  • prosta obsługa – dodawanie i edytowanie bloków to prosta czynność, która wymaga 5 minut na zapoznanie się. 
  • łatwość edycji podstron – zmiana układu, czy edytowanie tekstu to kwestia kilku sekund. 
  • responsywność – najważniejsza cecha edytora – można z niego z łatwością korzystać na telefonach i tabletach. 

Niestety, edytor nie jest idealny – największą wadą jest to, że przejście ze starego edytora na nowy może być problematyczne. Z tego powodu zalecamy wykorzystanie Gutenberga tylko do nowych stron internetowych. 

Podsumowując, nowy edytor treści, Gutenberg, oferuje bardzo dużo nowych funkcji, które z pewnością poszerzają możliwości witryny stworzonej na platformie Wordpress. Ponadto, edytor ułatwia pracę i sprawia, że ustawianie podstron z gotowych bloków to czysta przyjemność. Niestety nie jest najlepszym tego typu narzędziem i na chwilę obecną lepiej skorzystać z innych rozwiązań w postaci gotowych wtyczek. 

Mimo tego, z pewnością będziemy śledzić rozwój edytora i z wielką chęcią będziemy go wdrażać na nasze strony w przyszłości. 

Podobne artykuły

Nie chcesz niczego przegapić?

Najnowsze wpisy, porady
i materiały prosto na Twój e-mail