Dlaczego warto mieć stronę responsywną?

Co to jest strona responsywna?

Strona responsywna to nowa jakość w Internecie, wymuszona zmianami jakie cały czas zachodzą w technologii oraz oczekiwaniami coraz bardziej wymagających klientów. Najprościej mówiąc projektowanie stron responsywnych (z ang. Responsie Web Desing) to takie skonstruowanie układu danej strony internetowej, aby jej wygląd był dostosowany do urządzenia na którym jest otwierana. Takie rozwiązanie to niewątpliwe strzał w dziesiątkę przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy korzystają z Internetu w swoich telefonach. Należy zauważyć, że osób takich jest coraz więcej i są oni stałymi użytkownikami sieci. Urządzenia mobilne to współcześnie popularne narządzie pracy dla wielu osób.

Korzyści z posiadania stron responsywnych

Cała tajemnica stron responsywnych polega na tym, aby dostosować wszystkie elementy danej strony takie jak np. jej szerokość czy ilość kolumn, aby wyświetlone na każdym urządzeniu dobrze i przejrzyście wyglądały oraz by nie było problemu z nawigacją.

Rozwiązanie to umożliwia dostosowanie wyglądu strony do szerokości okna i rozmiaru przeglądarki. I tak na urządzeniach mobilnych, takich jak np. tablet usuwane są zbędne elementy takie jak np. górne banery, które na małym ekranie zajęłyby większość przestrzeni. Również zazwyczaj zmienia się wygląd menu strony, tak by dostęp do niego był prosty również na telefonach. Stosuje się tzw. navbar czyli ikonkę, która po kliknięciu rozwija menu.

Strony responsywne tworzone są w taki sposób, aby każdy kto je odwiedza dostawał tylko te informacje, które są potrzebne, a wszelkie dodatkowe, niepotrzebne elementy są eliminowane (ukrywane).

Przykładowe strony mobilne

strony internetowe responsive web design

org (4)

org (1)

Zalety Responsive Web Design

Do podstawowych zalet wykonania strony reponsywnej należą:

  • Dobry dostęp do strony i jej poprawne wyświetlanie bez względu na urządzenie, z którego się korzysta
  • Atrakcyjna cena oraz minimalne koszty aktualizacji oraz utrzymania strony
  • Strona tego typu to szybkie i łatwe dotarcie do klienta, również tego korzystającego z urządzeń mobilnych
  • Poprawa wizerunku firmy, nowoczesność i prestiż
  • Strona responsywna może łatwo się rozwijać i co ważne istnieje możliwość wdrożenia odpowiedniego kodu do już istniejącej strony czy serwisu internetowego
  • Strony responsywne są lepiej oceniane przez Google, dzięki czemu podnosi to pozycję w Google

Strona responsywna to w sumie coś takiego jak strona mobilna. Choć w branży agencji interaktywnych strona mobilna często jest rozróżniana jako osobna strona niezależna od strony na desktopie. Responsywna strona to jedna i ta sama strona zarówno na desktopie, tablecie i telefonie, ale zmienia się jej układ w sposób elastyczny i zależny od rozdzielczości ekranu.  Choć jako ludzie w Studio Kreacja zaczęliśmy po prostu nazywać takie strony responsywne stronami mobilnymi :)

Ile kosztuje strona responsywna / mobilna?

 

Trochę statystyk na zakończenie

infografika_2

Tagi

Podobne artykuły

Nie chcesz niczego przegapić?

Najnowsze wpisy, porady
i materiały prosto na Twój e-mail