Agencja marketingowa czy freelancer – kogo wybrać do marketingu firmy?

Wybór między freelancerem, a agencją marketingową dla potrzeb Twojej firmy zależy od różnych czynników, w tym od rodzaju projektu, budżetu, wymagań dotyczących zasobów i specyfiki Twojego biznesu. Wybór między freelancerem a agencją marketingową to decyzja, która może mieć znaczący wpływ na działania Twojej firmy w obszarze marketingu.

Oba rozwiązania oferują różne korzyści, a ich wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i celami biznesowymi. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem tej ważnej decyzji, a także omówimy zalety współpracy zarówno z freelancerami, jak i z agencją marketingową.

Zrozumienie potrzeb biznesowych

Pierwszym krokiem w procesie wyboru między freelancerem a agencją marketingową jest dokładne zrozumienie własnych potrzeb biznesowych. Jeśli Twoja firma wymaga specjalistycznej wiedzy w konkretnej dziedzinie marketingu, freelancer może okazać się dobrym wyborem. Freelancerzy często specjalizują się w wąskich obszarach i nie są „osobami od wszystkiego”.

Jeśli Twoja firma potrzebuje kompleksowej strategii marketingowej, która obejmuje różne kanały i narzędzia, agencja marketingowa może być bardziej odpowiednia. Agencje dysponują zespołami specjalistów w różnych dziedzinach, (SEO, copywriting czy projektowanie graficzne), co pozwala na holistyczne podejście do marketingu i realizację szeroko zakrojonych kampanii promocyjnych.

Budżet i koszty

Kolejnym istotnym czynnikiem jest budżet. Freelancerzy zazwyczaj oferują swoje usługi po niższych stawkach niż agencje marketingowe, co może być atrakcyjne dla firm z ograniczonymi środkami finansowymi. Jednak należy pamiętać, że niższa cena nie zawsze równa się lepszej jakości. Z drugiej strony, agencje marketingowe mogą wymagać wyższych inwestycji, ale ich usługi są bardziej kompleksowe, posiadają dostęp do zaawansowanych narzędzi oraz technologii marketingowych.

 

Czas i elastyczność

Czas to kolejny ważny aspekt. Freelancerzy mogą oferować większą elastyczność i szybkość w realizacji projektów, co jest szczególnie ważne w przypadku krótkoterminowych działań lub pilnych zleceń. Agencje marketingowe, z uwagi na większe zespoły i procesy wewnętrzne, mogą potrzebować więcej czasu na wdrożenie projektów, ale z drugiej strony zapewniają ciągłość i skuteczną realizacje działań marketingowych.

Korzyści z zatrudnienia freelancerów

Freelancerzy mogą zaoferować Twojej firmie elastyczność oraz konkurencyjne ceny. Ich niezależność od stałego miejsca pracy pozwala na szybką adaptację do zmieniających się wymagań i terminów. Ponadto, zatrudniając freelancera, firma może zaoszczędzić na kosztach związanych z zatrudnieniem pracownika na etat, takich jak świadczenia socjalne czy ubezpieczenie zdrowotne.

Zalety współpracy z agencją marketingową

Agencja marketingowa oferuje kompleksowe usługi, które mogą obejmować strategię, kreatywność, realizację oraz analizę i raporty z efektów działań marketingowych. Współpraca z agencją pozwala na skorzystanie z doświadczenia i wiedzy całego zespołu specjalistów, co jest szczególnie cenne w przypadku projektów wymagających koordynacji wielu działań. Agencje mają również dostęp do najnowszych technologii i narzędzi, które mogą znacząco zwiększyć efektywność kampanii marketingowych.

Kilka plusów i minusów współpracy z agencją lub freelancerem

Freelancer

Plusy:

✅ Koszt: Zazwyczaj współpraca z freelancerem jest tańsza niż z agencją. Choć może to być pozorna oszczędność, bo właściciel koordynujący prace zatrudnionych freelancerów musi poświęcić swój czas. Zatem oprócz wynagrodzenia dla freelancerów płacisz swoim cennym czasem. Tym samym jako właściciel odbierasz sobie czas na zarządzanie innymi procesami czy na obsługę swoich najważniejszych klientów.

✅ Elastyczność: Freelancerzy często oferują większą elastyczność w zakresie godzin pracy i dostosowania się do specyficznych potrzeb projektu. 

✅ Bezpośredni kontakt: Bezpośrednia komunikacja z osobą pracującą nad Twoim projektem może ułatwiać szybkie wprowadzanie zmian i dostosowań. Aczkolwiek umiejętności komunikacyjne poszczególnych specjalistów mogą być tak różne, że „dogadywanie się” z wszystkimi osobami może sprawiać Tobie nie małe problemy.

✅ Specjalizacja: Możliwość wyboru freelancera specjalizującego się w konkretnym obszarze, który jest szczególnie istotny dla Twojego projektu.

Minusy:

❌ Ograniczone zasoby: Freelancerzy mogą mieć ograniczone zasoby i możliwości w porównaniu z agencjami, które dysponują większymi zespołami.

❌ Mniejsza stabilność: Freelancerzy mogą mieć mniej stabilne harmonogramy pracy i mogą pracować nad wieloma projektami jednocześnie.  Bardzo często pracują w przemęczeniu, po nocach… a to odbija się na efektach.

❌ Ograniczone doświadczenie w różnych dziedzinach: Może brakować im wszechstronności w różnych aspektach marketingu, które oferuje agencja. Patrzą wąsko, a więc działają mniej skutecznie z uwagi na brak szerszego kontekstu. To właściciel musi wówczas łączyć rezultaty pracy wszystkich specjalistów i próbować zamienić je na efekty. 

❌ Niejasne warunki współpracy, które często prowadzą do sporów prawnych.  

❌ Jeżeli działania firmy nie są ściśle powiązane z kluczowymi KPI dla firmy, ciężko ocenić skuteczność działań.

❌ Brak zastępstwa w przypadku choroby lub innych losowych zdarzeń, co skutkuje zawieszeniem działań.

❌ Często decyzja o współpracy z freelancerem bywa podjęta ze względu na niską cenę, a później skutkuje to niezadowoleniem z jakości/poziomu.  

❌ Bywa, że freelancerzy podejmują się projektu, który przerasta ich umiejętności i nie są w stanie sprostać zadaniu.

❌ Ograniczanie się do wiedzy jednego człowieka: w przypadku ewentualnego zastoju, obniżenia wyników, zmiany strategii może to powodować trudności.   

❌ Brak przestrzegania deadline’ów ze względu na zbyt zajęty harmonogram, w ostateczności nie wykonanie zlecenia i brak kontaktu ze strony freelancera.

Agencja Marketingowa

Plusy:

✅ Wszechstronność: Agencje zazwyczaj oferują szeroki zakres usług i mają dostęp do zespołów specjalistów z różnych dziedzin. 

✅ Stabilność i niezawodność: Agencje mają ustalone procesy i zasoby, co przekłada się na stabilność i niezawodność realizacji projektów.

✅ Doświadczenie i wiedza ekspercka: Agencje często posiadają bogate doświadczenie w pracy z różnorodnymi klientami i branżami.

✅ Skalowalność: Agencje mogą lepiej radzić sobie ze skalowaniem projektów i dostosowywaniem się do zmieniających się potrzeb Twojej firmy.

Minusy:

❌ Koszt: Zazwyczaj koszty są wyższe w porównaniu do wynajęcia freelancera.

❌ Mniejsza elastyczność: Procesy w agencjach mogą być bardziej sformalizowane, co czasem ogranicza elastyczność czy szalone pomysły. Choć nie jest to wykluczone. Agencje są już przygotowane na nagłe sytuacje i potrafią sprawnie zareagować. Pozwala na to częściowa dostępność ludzi w zespole lub dostępne godziny w kalendarzu.

❌ Mniejsza osobista uwaga: Możesz nie mieć tak bezpośredniego kontaktu z osobami realizującymi Twój projekt, jak w przypadku współpracy z freelancerem. Natomiast pytanie czy potrzebujesz rozmawiać z kilkoma osobami? W naszej ocenie lepiej mieć 1 dedykowanego opiekuna, który wszystko koordynuje i rozliczasz tę osobę z efektów prac. Nie musisz się interesować problemami wewnętrznymi, humorem grafika czy programisty, albo L4 copywritera. Chcesz wynik. Masz otrzymać wynik :)  

Podsumowując, wybór między freelancerem a agencją marketingową powinien być podyktowany konkretnymi potrzebami i celami Twojej firmy. Jeśli potrzebujesz specjalistycznych umiejętności w konkretnej dziedzinie lub pracujesz z ograniczonym budżetem, freelancer może być lepszym wyborem. Jeśli natomiast szukasz kompleksowej usługi, masz większy projekt lub potrzebujesz szerokiego zakresu specjalistycznej wiedzy, agencja marketingowa będzie lepszym wyborem.

Podobne artykuły

Nie chcesz niczego przegapić?

Najnowsze wpisy, porady
i materiały prosto na Twój e-mail