Arial? Times New Roman, a może Calibri? Które fonty najlepiej czyta się w internecie? Żaden z powyższych. [61/150]

 

Wybór odpowiedniego fontu wymaga nie tylko wizualnego dopasowania pod względem indywidualnych preferencji, ale również warto wiedzieć, że …

Typografia zawiera dwa podstawowe terminy, czytelność i odróżnialność. Odróżnialność odnosi się do jego identyfikacji, czytelność zaś obejmuje zagadnienie samego czytania jako czynności.

Fonty szeryfowe?

Dobre dla wielkich nagłówków, ale lepiej nie stosuj ich dla małych i długich tekstów! Dlaczego? Litery nie mogą się stykać, a kształty znaków powinny być, jak najprostsze co automatycznie odrzuca wszelkie fonty szeryfowe dla tzw. tekstów podstawowych. Przykładem takiego fontu jest popularny Times New Roman, którego znaki zawierają dekoracje, wpływając na wolniejsze czytanie. Powyższy rodzaj fontu został stworzony do druku papierowego, unikaj jego stosowania na ekranie monitora.

Wielkość ma znaczenie!

Istotne jest również zastosowanie małych i dużych liter oraz dobry hinting, który oznacza lepszą czytelność. Ze względu na jakość zakodowanego hintingu zalecane są fonty TrueType zamiast PostScript Type 1.

Jakie fonty najlepiej wybierać, aby były czytelne?

Najczęściej w zalecanych fontach pojawia się Verdana, która uwzględnia wszystkie ważne elementy. Posiada duże odstępy międzyliterowe, dzięki czemu znaki się nie zlewają i w prosty sposób można odróżnić 1 od małej litery l (L).

Jaka wielkość wpłynie na czytelność?

W Internecie w przeciwieństwie do publikacji drukowanych panuje spora dowolność co do wielkości kroju pisma. Najczęściej jednak na stronach www w tekstach podstawowych stosuje się fonty od 12 px do 18 px. Zasada jest taka, że większy font jest czytelniejszy i posiada więcej światła. Warto pamiętać, że ekran znajduje się dalej od naszych oczu niż klasyczne książki, a rozdzielczość monitorów stale rośnie. Oczywiście wszystko z umiarem!

Zbawienna moc interlinii!

Za czasów szkolnych pewnie nie raz mieliście okazję pisać dłuższe teksty na komputerze. Dłuższe albo krótsze, które z użyciem magicznej mocy interlinii na dłuższe tylko wyglądały z pozoru. Odległość między wierszami powinna być taka, aby tekst nie zlewał się, ani w drugą stronę, aby nie zawierał za dużo światła międzywierszowego. Optymalna wartość stosowana przez specjalistów to 150%.

Zadbaj o przyjemność czytania!

Pamiętaj! Białe fonty na czarnym tle to horror dla wzroku czytelnika!  Podobnie działają na niego jaskrawe fonty czy zbyt mocne podlewy. 

Warto to zweryfikować narzędziami dostępnymi w Internecie (np. Colour Contrast Analyser), które uwzględniają akceptowalne na całym świecie specyfikacje, np. WCAG 2.0.

Możesz też zastosować przyciemnienie białego koloru, aby nie był w 100% biały. Wówczas będzie delikatnie ciemniejszy, a jednocześnie kontrast wyda się łagodniejszy dla wzroku. 

Tekst na całą szerokość ekranu? To zły pomysł!

Dzięki zastosowaniu marginesu ułatwiamy czytelnikowi znalezienie następnego wiersza. Złota zasada WWW mówi, że w jednej linii powinno być około 50 znaków, czyli mniej więcej 8 – 9 wyrazów. Dobrą praktyką jest także równanie do lewej, wg badań taki tekst czyta się znacznie wygodniej niż justowany na pełną szerokość bloku tekstowego.

 

Pamiętaj o podstawowych zasadach, aby czytanie Twoich tekstów stało się przyjemnością! Powyższe zasady to tylko garstka ważnych elementów, o której należy pamiętać, ale jednocześnie najbardziej istotna!

 

Podobne artykuły

Nie chcesz niczego przegapić?

Najnowsze wpisy, porady
i materiały prosto na Twój e-mail