Logo, a Key Visual

Dlaczego logo to nie wszystko? Czym jest Key Visual? Jakie ma znaczenie dla całego wizerunku marki i czy logo powinniśmy wspierać dodatkowymi motywami graficznymi? Na te pytania odpowiem w tym artykule.

Zaczynamy od logo

Tworząc wygląd marki wszyscy właściciele małych i średnich firm zaczynają od logo (słusznie). Na początku zastanawiają się nad jego ogólnym wyglądem i znaczeniem. Następnie dokładnie analizują każdy szczegół. No i tutaj zauważam pewien problem wśród szefostwa i osób decyzyjnych w firmie (nie u wszystkich na szczęście). Analiza szczegółów w logo trwa tak długo, że właściciele zapominają o głównym przesłaniu jakie sobie na początku założyli. Jakby brakowało holistycznego spojrzenia na całą markę.

Czy logo jest najważniejsze?

Czasami mam wrażenie, że właściciele firm utożsamiają wygląd logo od razu z wizją sukcesu. Niestety te mylne podejście prowadzi donikąd. Logo to taka wisienka na torcie, którą zauważymy, ale głównie zapamiętamy ogólny wygląd i smak tortu. W marketingu takim tortem może być tzw. klucz wizualny. Dlaczego logo bez tego klucza jest mało istotne?

Szukając po internecie można natknąć się na stronę, na której pojęcie Key Visual zostało zgrabnie ujęte:

Key Visual – graficzny motyw przewodni marki (w skrócie KV), który obrazuje jej wartości. Przenoszony na inne elementy użytkowe i promocyjne pomaga zachować komunikacyjną spójność marki i ułatwia odbiorcy jej rozpoznawanie oraz zapamiętywanie.

Key Visual nie jest bezpośrednio częścią logo, ale pod pewnymi warunkami stanowi ważny dodatek do logo. Key Visual powinien być:

– prosty i zrozumiały,
– unikalny i charakterystyczny,
– użyteczny we wszystkich mediach,
– adresowany do określonej grupy docelowej.

Czy pamiętamy logo?

Logo to kropka nad i, ale nie jest najważniejsze. Zastanówmy się na chwilę – obiektywnie. Czy ma dla nas jakiekolwiek znaczenie jak wygląda znak Coca-Cola albo znak Orange? Każdy te logo zna i widzi jakimi są. Nie zastanawiamy się w codziennym życiu dlaczego Orange ma znak wpisany w kwadracie i dlaczego ten konkretny odcień. Nie interesuje nas to jakim fontem (czcionką) zapisano nazwę w tym kwadracie (jeśli Ty się zastanawiasz… to pytanie, po co?).  Logo Coca-Cola poza tym, że rzekomo nie zmieniło się od 100 lat…  ma po prostu kilka finezyjnych liter i fajnych połączeń (zwanych ligaturami) miedzy tymi literami. Jednak czy dla Nas ten kształt ma jakieś szczególne znaczenie? Raczej nie. Znamy je takim jakim jest i tyle. Przyzwyczailiśmy się do tego logo mimo, że nie jest zbyt proste i czytelne. Wbrew pozorom jest dosyć skomplikowane… ale czy firmę Coca Cola to jakoś bardzo obchodzi?

Dlaczego uważam, że logo jest mało istotnym elementem całej układanki? Mówię tak, bo chcę trochę odwrócić uwagę od wyglądu samego znaku/logotypu. Oczywiście różowy napis KANCELARIA PRAWNA ze znakiem 2 różowych kółek to pomysł wręcz absurdalny (chyba, że chcemy kontrowersji). Wiadomo, że są pewne normy, których logika nie pozwala łamać, bo może się to źle odbić na wizerunku marki. Może po prostu nie zadziałać.

Natomiast wiedząc, że otaczają nas miliony logo każdego dnia należy zadać sobie pytanie. Które z nich zapamiętałem? Idźmy dalej. Które ze znaków jestem w stanie narysować z pamięci? Pewnie tylko kilka, a może żadnego?

Logo potrzebuje wsparcia

Dlatego w mojej opinii logo powinniśmy wspierać dodatkowym przekazem graficznym. Nie tylko tym samym kolorem, ale też kształtami, lekkością/ciężkością, stylem, charakterem elementów graficznych. Mowa tutaj o elementach dekoracyjnych, dodatkowych, które współtworzą wraz z logo jakiś komunikat wizualny np. szyld, ulotka, teczka albo reklama prasowa. Każdy z tych komunikatów wizualnych może wyglądać inaczej lub tak samo. W mojej opinii lepiej gdy wyglądają wszystkie tak samo albo bardzo podobnie.

Człowiek jest w stanie zapamiętać wiele obrazów np. zdjęcia, ilustracje, kolory itp. Dlatego istotne jest, aby nasza marka była spójna i konsekwentna w swoim przekazie. Zdjęcia powinny być w podobnej kolorystyce i stylistyce (podobne aranżacje). Czcionki najlepiej takie same. Ilustracje w tym samym stylu (patrz niżej PKO BP i GET IN BANK). Dopiero wtedy jest jakaś szansa, że zostaniemy zauważeni i pozostaniemy choć na chwilę w pamięci odbiorcy. Zaś tutaj wkracza do akcji wisienka czyli nasze logo. Ten drobny, mały i prosty znak graficzny widoczny na każdym komunikacie wizualnym ma nam przypominać przy różnych kontaktach, że mamy do czynienia ciągle z tą samą firmą. I właśnie po to jest logo, aby przypominało nam o wyglądzie i smaku tortu.

Przykładowe Key Visual:

PLAY – charakterystyczna żelka o 2 kolorach fioletowym i białym. Na początku sygnet w logo, który później został usunięty z logo ale do dzisiaj jest najbardziej charakterystycznym dodatkiem samego logotypu (napisu). Znak żelki przybierał od początku różne kształty przechodząc wiele metamorfoz. Całość bardzo wyróżniająca i spójna. Konsekwentne stosowanie pomaga marce PLAY umacniać swój wygląd.

PKO Bank Polski – motyw ilustracji fotograficzno-rysunkowej pojawiający się na wielu nośnikach. Lekko humorystyczny styl spójny i konsekwentnie stosowany w wielu mediach ociepla wizerunek banku.

Coca-Cola – motywem przewodnim jest tutaj falka wynikająca z kształtów linii zastosowanych w logo. Prosty i charakterystyczny motyw fali, która może symbolizować łagodność, wodę, a w niektórych wariantach jak widać poniżej nawet symbolikę uścisku 2 dłoni.

TOPEX – charakterystyczny żółty pas z czerwoną linią i wychodzącym ku górze logo. To bardzo prosta forma, ale jakże konsekwentnie stosowana. Dzięki takiemu podejściu produkty TOPEX są zauważalne i umacniają się w pamięci odbiorców.

GET IN BANK – motyw strzałki i techniczne ilustracje/rysunki wykonane na bazie cienkich kresek.

 The Great Catering – charakterystyczny ślad po akwarelach. Ilustracje warzyw i owoców oraz tło logo wykonane w oparciu o malarski efekt.

PZU – 2 łuki wycięte z logo symbolizujące nawiasy i ochronę z obu stron. Bardzo prosty i zrozumiały motyw, a dodatkowo mocno powiązany z wyglądem logo. Identyfikacja wizualna dzięki temu jest wyrazista i wręcz nie da się nie zauważyć powiązania.  Widać, że tworząc logo od razu kreowano wygląd Key Visual.

PGNIG – charakterystyczna fala wychodząca z cienkiej pomarańczowej linii wspinającej się ku górze i jednocześnie ulegająca poszerzeniu. Ten delikatny motyw jest zauważalny po zestawieniu kilku materiałów obok siebie.

Jak ma wyglądać Key Visual?

Przede wszystkim mniej jest istotne jak będzie wyglądał. Najważniejsze, aby był prosty i zrozumiały w przekazie oraz charakterystyczny szczególnie w swojej branży i w kontekście konkurencji.

Motywy graficzne:

 • typografia – stosowanie tych samych liter i o tej samej wielkości
 • ilustracje – taka sama stylistyka i charakter (również kolory)
 • zdjęcia – podobne aranżacje, pomysł, kadr itp.
 • układ grafiki względem tekstu np. charakterystyczny pas i linia marki TOPEX.
 • konkretny element graficzny, który powtarzamy np. Coca-Cola, GET IN BANK, PZU.

Podsumowując:

 1. Myśl całościowo o wizerunku swojej marki
 2. Logo to tylko jeden z elementów większej układanki
 3. Zamawiając logo myśl o Key Visual jako najważniejszym motywie wspierającym przekaz wizualny Twojej marki
 4. Pamiętaj, że Key Visual ma wspierać zapamiętanie logo
 5. Logo ma być proste do zapamiętania, aby przypomniało nam o widzianym Key Visual marki

Stworzenie key visual, czyli kluczowego elementu wizualnego marki, to jeden z najważniejszych aspektów strategii brandingowej. Key visual stanowi wizualną esencję marki, ułatwia jej rozpoznawanie oraz buduje spójny wizerunek w umysłach konsumentów. W tym artykule omówimy krok po kroku, jak stworzyć skuteczny key visual dla Twojej marki, aby był on nie tylko atrakcyjny, ale również spójny z jej wartościami i celami biznesowymi. 

1. Zrozumienie Marki i Jej Cele 

Analiza Marki 

Na początku niezbędne jest dogłębne zrozumienie marki, jej misji, wizji oraz wartości. Zastanów się, co wyróżnia Twoją markę na tle konkurencji, jakie są jej kluczowe atuty i jaki przekaz chcesz komunikować. 

Definiowanie Celów 

Jasno określ cele, jakie ma spełniać key visual. Może to być zwiększenie rozpoznawalności marki, komunikacja określonych wartości, czy wzmocnienie pozycji marki w określonej niszy. 

2. Badanie Grupy Docelowej 

Zrozumienie Odbiorców 

Poznaj swoją grupę docelową. Zrozumienie, kim są Twoi klienci, co ich motywuje, jakie mają potrzeby i jakie są ich preferencje estetyczne, jest kluczowe dla stworzenia trafionego key visual. 

Adaptacja do Oczekiwań 

Key visual powinien rezonować z Twoją grupą docelową. Dostosuj jego styl, kolorystykę i komunikat do tego, co najlepiej przemawia do Twoich klientów. 

3. Opracowanie Koncepcji Key Visual 

Tworzenie Pomysłów 

Generuj różne pomysły i koncepcje. Nie bój się eksperymentować. W tej fazie warto korzystać z burzy mózgów, moodboards czy innych technik kreatywnych. 

Spójność z Identyfikacją Wizualną 

Upewnij się, że key visual jest spójny z całościową identyfikacją wizualną marki, w tym z logo, kolorystyką, typografią i innymi elementami brandingowymi. 

4. Projektowanie Key Visual 

Wybór Elementów Wizualnych 

Wybierz elementy, które będą stanowić key visual – mogą to być obrazy, grafiki, kolory, kształty, czy tekstury. Wszystkie te elementy powinny współgrać ze sobą, tworząc harmonijną całość. 

Kreatywność i Oryginalność 

Stawiaj na kreatywność i oryginalność. Key visual powinien być unikalny i wyróżniający się, aby przyciągać uwagę i być zapamiętany. 

5. Testowanie i Optymalizacja 

Feedback 

Przed finalizacją key visual, zebrać feedback od potencjalnych klientów, pracowników i innych osób. Ich opinie mogą dać cenne wskazówki, co do ostatecznego kształtu projektu. 

Iteracje 

Na podstawie otrzymanego feedbacku, wprowadź ewentualne modyfikacje. Proces tworzenia key visual często wymaga kilku iteracji, zanim osiągnie się optymalny wynik. 

6. Implementacja Key Visual 

Spójność w Komunikacji 

Po stworzeniu key visual, używaj go spójnie we wszystkich materiałach marketingowych – na stronie internetowej, w mediach społecznościowych, materiałach drukowanych, reklamach itd. 

Adaptacja do Różnych Mediów 

Upewnij się, że key visual jest elastyczny i można go dostosować do różnych formatów i mediów, zachowując przy tym jego spójność i rozpoznawalność. 

7. Monitorowanie i Aktualizacja 

Monitoring Skuteczności 

Regularnie monitoruj, jak key visual wpływa na wizerunek marki i jej rozpoznawalność. Analizuj takie metryki, jak zaangażowanie w mediach społecznościowych, ruch na stronie, konwersje itp. 

Gotowość do Aktualizacji 

Bądź gotowy do ewentualnych aktualizacji key visual, jeśli zmieniają się trendy rynkowe, cel biznesowy marki, czy preferencje grupy docelowej. 

Podsumowanie 

Stworzenie skutecznego key visual to proces wymagający zrozumienia marki, jej celów, grupy docelowej, a także kreatywności i umiejętności projektowych. Kluczem do sukcesu jest spójność z ogólną identyfikacją wizualną marki, elastyczność oraz zdolność do adaptacji i ewolucji wraz ze zmieniającym się rynkiem i potrzebami konsumentów. Pamiętaj, że key visual to nie tylko estetyczny element – to kluczowy komponent w budowaniu silnej i rozpoznawalnej marki. 

Projektowanie key visual i logo to kluczowe elementy budowania tożsamości marki. Oba te elementy wizualne są niezbędne do skutecznej komunikacji z klientami i odgrywają kluczową rolę w procesie rozpoznawania marki. Koszt stworzenia key visual oraz logo może się różnić w zależności od wielu czynników. W niniejszym artykule przyjrzymy się tym czynnikom i przedstawimy orientacyjne koszty, aby lepiej zrozumieć, na co przygotować się finansowo przy ich zamawianiu. 

Koszt Key Visual 

Key visual to kompleksowy element graficzny, który reprezentuje główne przesłanie marki i jest wykorzystywany we wszystkich działaniach marketingowych. Jego stworzenie wymaga zrozumienia tożsamości marki, jej celów i grupy docelowej. 

Czynniki Wpływające na Koszt Key Visual 

 1. Kompleksowość Projektu: Bardziej złożone projekty, które wymagają unikalnych rozwiązań graficznych i kreatywnych, będą kosztować więcej. 
 1. Doświadczenie Projektanta: Koszty mogą się różnić w zależności od doświadczenia i renomy projektanta lub agencji. 
 1. Zakres Pracy: Koszt wzrasta, jeśli projekt obejmuje opracowanie wielu elementów, takich jak zdjęcia, grafiki, czy animacje. 
 1. Iteracje i Poprawki: Liczba rund korekt i zmian również wpływa na ostateczny koszt. 

Orientacyjne Koszty 

 • Małe firmy lub freelancerzy mogą oferować projektowanie key visual w cenie od około 1000 do 5000 zł. 
 • Średnie agencje mogą pobierać opłaty w zakresie od 5000 do 20 000 zł. 
 • Duże agencje z renomą i rozległym portfolio mogą pobierać opłaty przekraczające 20 000 zł. 

Koszt Stworzenia Logo 

Logo jest podstawowym elementem tożsamości marki i musi być zarówno unikalne, jak i zapadające w pamięć. Proces tworzenia logo może być różnorodny w zależności od potrzeb biznesu i charakteru marki. 

Czynniki Wpływające na Koszt Logo 

 1. Kompleksowość Projektu: Prostsze logo będzie tańsze w produkcji, podczas gdy bardziej skomplikowane projekty będą kosztować więcej. 
 1. Reputacja i Doświadczenie Projektanta: Doświadczeni projektanci lub renomowane agencje brandingowe zazwyczaj oferują swoje usługi za wyższą cenę. 
 1. Proces Tworzenia: Proces tworzenia logo, który obejmuje badania, wstępne projekty, iteracje i ostateczne dostosowania, może wpłynąć na ostateczną cenę. 
 1. Pakiet Brandingowy: Często logo jest częścią szerszego pakietu brandingowego, który może obejmować projektowanie papieru firmowego, wizytówek, strony internetowej itp. 

Orientacyjne Koszty 

 • Dla indywidualnych projektantów i małych agencji, koszty mogą wynosić od 500 do 5000 zł. 
 • Średniej wielkości agencje często oferują projekty w zakresie 5000 – 15 000 zł. 
 • Duże, renomowane agencje mogą pobierać za projekt logo od 15 000 zł wzwyż. 

Ogólne Wskazówki dot. Kosztów 

 1. Budżet: Zastanów się, ile możesz przeznaczyć na projektowanie key visual i logo. Pamiętaj, że te elementy są inwestycją w markę. 
 1. Jakość vs Cena: Niskie ceny mogą być kuszące, ale pamiętaj, że jakość projektowania ma bezpośredni wpływ na percepcję Twojej marki przez klientów. 
 1. Portfolio i Referencje: Zanim zdecydujesz się na współpracę z projektantem lub agencją, sprawdź ich portfolio i opinie klientów. 
 1. Jasność Oczekiwań: Bądź jasny co do swoich oczekiwań i potrzeb. Komunikacja jest kluczem do sukcesu projektu. 
 1. Umowa: Upewnij się, że wszystkie warunki są jasno określone w umowie, w tym zakres prac, liczba poprawek, prawa autorskie i ostateczna cena. 

Podsumowanie 

Koszt stworzenia key visual i logo może znacznie się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak złożoność projektu, doświadczenie projektanta i zakres wymaganych prac. Ważne jest, aby traktować te elementy jako inwestycję w wizerunek marki, nie zapominając przy tym o potrzebie zachowania równowagi między kosztami a jakością otrzymanych usług. Wybór odpowiedniego projektanta lub agencji to kluczowy krok w kierunku stworzenia skutecznego i zapadającego w pamięć wizerunku marki 

Często pojawia się pytanie: „Czy marka to logo?”. To zrozumiałe zastanowienie, biorąc pod uwagę kluczową rolę, jaką logo odgrywa w identyfikacji marki. Jednak ważne jest zrozumienie, że logo, choć istotne, stanowi tylko jeden z elementów składowych marki. W tym artykule omówimy różnice między marką a logiem oraz przyjrzymy się, jakie kluczowe cechy powinno posiadać dobre logo. 

Różnica między Marką a Logiem 

Marka 

Marka jest znacznie szerszym pojęciem niż logo. Obejmuje ona percepcję firmy przez konsumentów, wrażenia i doświadczenia związane z produktem czy usługą, a także wartości i obietnice, które marka przekazuje swoim klientom. Marka tworzy emocjonalne i psychologiczne powiązanie z konsumentami i obejmuje wszystkie aspekty interakcji z nimi – od obsługi klienta, przez jakość produktu, po komunikację marketingową. 

Logo 

Logo, z drugiej strony, jest konkretnym, graficznym przedstawieniem marki. Jest to znak wizualny, który pomaga w identyfikacji firmy i odróżnieniu jej od konkurencji. Logo stanowi istotną część tożsamości wizualnej marki, ale nie jest jej pełnym odzwierciedleniem. 

Kluczowe Cechy Skutecznego Logo 

Aby logo było skutecznym elementem marki, musi spełniać kilka ważnych kryteriów: 

1. Prostota 

Dobre logo powinno być proste w formie. Prostota ułatwia zapamiętywanie i rozpoznawanie logo. Skomplikowane logo może być trudne do odczytania lub zapamiętania, co zmniejsza jego skuteczność. 

2. Rozpoznawalność 

Logo powinno być łatwo rozpoznawalne. To oznacza, że nawet przy szybkim spojrzeniu, klienci powinni być w stanie zidentyfikować markę, do której logo należy. 

3. Odpowiednie dla Branży 

Dobre logo powinno odzwierciedlać branżę, w której działa firma, a także jej wartości i charakter. Na przykład, logo firmy zabawkowej prawdopodobnie będzie bardziej kolorowe i zabawne niż logo kancelarii prawniczej. 

4. Trwałość 

Moda i trendy się zmieniają, ale logo powinno być zaprojektowane tak, aby wytrzymało próbę czasu. Dobre logo pozostaje efektywne przez wiele lat. 

5. Elastyczność 

Logo musi być wystarczająco elastyczne, aby dobrze wyglądać w różnych kontekstach, rozmiarach i na różnych nośnikach – od wizytówki po billboard. Powinno być skuteczne zarówno w kolorze, jak i w wersji monochromatycznej. 

6. Unikalność 

Logo powinno być unikalne, aby odróżniać się od konkurencji. Powinno unikać banalnych lub nadmiernie używanych motywów. 

7. Spójność z Tożsamością Marki 

Logo powinno być spójne z większą narracją marki i jej wartościami. Powinno komunikować to, za co marka stoi i co oferuje swoim klientom. 

Podsumowanie 

Logo jest ważnym elementem marki, ale nie jest ono same w sobie marką. Marka to złożona konstrukcja, obejmująca reputację, percepcję, doświadczenia i emocje związane z firmą i jej produktami lub usługami. Dobre logo powinno być prostym, lecz skutecznym reprezentantem tych wartości. Musi być rozpoznawalne, odpowiednie dla branży, trwałe, elastyczne, unikalne i spójne z tożsamością marki. Pamiętając o tych aspektach, można stworzyć logo, które nie tylko efektywnie reprezentuje markę, ale także pomaga w budowaniu silnych relacji z klientami. 

Tagi

Podobne artykuły

Nie chcesz niczego przegapić?

Najnowsze wpisy, porady
i materiały prosto na Twój e-mail